Obowiązujące w Polsce przepisy nie nakładają obowiązku wymiany opon. Przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach, ale takich, których bieżnik będzie miał minimum 1,6 mm*.
Producenci opon zalecają jednak, aby zmieniać ogumienie na zimowe w momencie, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia spada się poniżej 7°C. To ważna sprawa, ponieważ od właściwego doboru opony zależy przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze.
Dlaczego warto zmienić opony?
Istnieje duża różnica między oponą letnią a zimową.
1.Skład mieszanki gumy.
Opona letnia jest twardsza (zawiera więcej kauczuku) w stosunku do zimowej, przez co wolniej się zużywa i jest odporna na wysokie temperatury. Taka opona w temperaturze poniżej 7°C staje się jeszcze bardziej twarda, traci sprężystość, a przez to ma mniejszą przyczepność.
Opona zimowa jest bardziej miękka i sprężysta, dzięki czemu dobrze radzi sobie w niskich temperaturach. Taka opona w temperaturze powyżej 7°C traci swoje właściwości i szybko się zużywa.
2.Rzeźba bieżnika.
Opona letnia ma mniejszą liczbę nacięć (rowków) co daje większą powierzchnię styku z jezdnią i zapewnia krótszą drogę hamowania. W przypadku jazdy w deszczu, woda odprowadzana jest przez kanały, aby zachować kontrolę nad pojazdem.
Opona zimowa ma bardzo dużą liczbę nacięć (rowków), co pozwala na większą przyczepność w warunkach zimowych. Opona „wgryza się” w śnieg i dobrze odprowadza wodę i błoto pośniegowe.
*Wartość 1,6 mm to wartość graniczna określona przepisami prawa.
Pamiętaj jednak, że jazda na oponach o takim bieżniku może być niebezpieczna, szczególnie na mokrej nawierzchni. Zaleca się, aby opony zimowe wymienić na nowe, gdy wysokość bieżnika jest na poziomie około 4 mm